XIII TANTSUPIDU (1985)

Eesti NSV 1985. aasta üldlaulu- ja tantsupidu

19.-21. juuli 1985 Tallinnas

851985. aastal peetud üldlaulu- ja tantsupidu jäi viimaseks nõukogude ideoloogia poolt politiseeritud üldpeoks. Hoolimata ideologiseeritusest olid koorilaul ja rahvatants endiselt populaarsed – peost soovis osa võtta üle 44 000 osavõtja, kellest pääses Tallinnasse peole 34 800 lauljat, tantsijat ja mängijat. Nii tantsu- kui laulupeo puhul toonitati selle kõrget taset, millele aitas lisaks osavõtjate ja nende juhendajate tööle kaasa Eesti Televisiooni saatesari “Leelo” ning Eesti Raadio vastavad saated. Rongkäigu, lauluväljaku ja tantsustaadioni kujundus oli suursuguselt toonaseid väärtusi kajastav.  Peo teatmikus on kirjas: “Särav-kaunid rahvarõivad, pidulik-ülev meeleolu ja kolonni kaunis kujundus muudab laulupeoliste rongkäigu meeldejäävaks. Nii rongkäiku kolonni kui ka peopaikade kunstilises kujunduses kajastub Suures Isamaasõjas saavutatud võidu 40. ja Eesti NSV 45. aastapäev ning teemad rahu, rahvaste sõprus, meie saavutused töös ning taidluses.” 1985. aastal peetud üldlaulupidu jäi viimaseks, mis toimus Lenini valvsa silma all. 2 aastat hiljem toimunud VI noorte laulupeol järgis lauluväljaku kujundus peo teemat.

PEO AJAKAVA

Reedel, 19. juulil
kell 10 rahvatantsupeo peaproov-kontsert laulupeost osavõtjatele Komsomoli nim. staadionil
kell 16 rahvamuusikute kontsert Tallinna Raekoja platsil
kell 19 rahvatantsupeo I kontsert Komsomoli nim. staadionil
kell 22 külaliskooride kontsert Estonia kontserdisaalis

Laupäeval, 20. juulil
kell 8 äratusmängud
kell 9 lillede asetamine heliloojate ja luuletajate haudadele Metsakalmistul ja ausammaste jalameile
kell 10 lillede asetamine V. I. Lenini mälestussambale
kell 10.45 laulupeotule süütamine Vabastajate väljakul
kell 11 rongkäigu algus
kell 15 laulupeo I kontsert Tallinna Lauluväljakul
kell 19 rahvatantsupeo II kontsert Komsomoli nim. staadionil

Pühapäeval, 21. juulil
kell 11 rahvatantsupeo III kontsert Komsomoli nim. staadionil
kell 14 laulupeo II kontsert Tallinna Lauluväljakul
kell 18 rahvatantsupeo IV kontsert Komsomoli nim. staadionil

Laulupeo aujuhid Gustav Ernesaks, Jüri Variste, Richard Ritsing, Lembit Verlin
Tantsupeo pealavastaja-kunstiline juht Heino Aassalu


 

85_tpTantsupeo kunstilise juhi Heino Aassalu hinnangul oli tantsupeo tugevuseks uue repertuaari paljusus – peokava kolmas ja ühtlasi viimane osa “Meie päevade rõõmud”  koosnes uusloomingulistest eesti tantsudest.  Peol esmakordselt esitatud tantsude seas olid näiteks Kristjan Toropi “Hiiu valts” ja Maie Orava “Suur suvine valgus” (muusika Lydia Auster).

Heino Aassalu tõdes peo eel, et staadioni võimalused on sajaprotsendiliselt ära kasutatud – on tantsitud murul, pealtvaatajate hulgas, jooksurajal ja treppidel. Uusloomingulised tantsud, mida täiendasid peo kahes esimeses osas tantsitud eesti ja teiste rahvaste tantsud moodustasid tuttaval Kalevi (toonasel Komsomoli) staadionil nauditava vaatemängu, mis paistis silma tantsutehnilise puhtusega.

Üheks peo kõrghetkeks osutus Helju Mikkeli “Pikseloitsu” tantsimine. Järvamaa ajaleht Võitlev Sõna kirjeldas seda tantsu järgnevalt: “Sünge, sugestiivne muusika (Lepo Sumera). Mehed mustades ürpides, hundirattad, manasõnad, rütmis hüpped, tulipunaste rätikute sähvimine… Ja korduv aplaus tantsu vahele. Seda ei kirjelda, seda peab nägema.”

TANTSUPEO JUHID

Üldjuht Ilmar Moss
Pealavastaja-kunstiline juht Heino Aassalu
Muusika üldjuht Els Roode
Üldjuht-korraldaja Juris Žigurs
A-segarühmade (tantsuansamblite) üldjuht Mait Agu
B- segarühmade üldjuhid Lille ja Angela Arraste
C-segarühmade (noorte segarühmade) üldjuht Ilma Adamson
D-segarühmade (veteranide segarühmade) üldjuht Naima Ebrok
Naisrühmade üldjuht Nelli Uustalu
Tütarlaste rühmade üldjuht Ene Jakobson
Vene ja külalisrühmade üldjuht Ljubov Poljakova
Lasterühmade üldjuht Niina Raadik
Lasteaedade rühmade üldjuht Ilmar Tamm
Rahvapilliorkestrite üldjuht Uno Veenre
Puhkpilliorkestrite üldjuht Koit Kirber
Helikujundaja Asta Kuivjõgi
Kunstnik Kustav-Agu Püüman

TANTSUPEO KAVA

PROLOOG

Laine Mesikäpp ja sarvepuhujad
KARJASARVESIGNAAL JA HELLETUS
Eesti rahvamuusika
Seade Lepo Sumera
Sõnad Laine Mesikäpp

A-, B-, C-, D- segarühmad ja naisrühmad
PEOLISTE TULEK, TULE SÜÜTAMINE, AVATSEREMOONIA
Muusika Lepo Sumera
Sõnad Enn Vetemaa
Lavastus Heino Aassalu

I OSA – LÖÖ VALLA SÜDA

A- ja B-segarühmad (valikuliselt)
TULJAK
Muusika Miina Härma ja Raimond Kull
Sõnad Friedrich Karlson
Koreograafia Anna Raudkats
Lavastus Heino Aassalu

A-segarühmad
RÄDITANTS
Eesti rahvamuusika
Koreograafia Salme ja Ott Valgemäe
Lavastus Mait Agu

C- segarühmad ja tütarlaste rühmad
RATAS
Eesti rahvamuusika ja -tants
Lavastus Ilma Adamson ja Ene Jakobson

C- segarühmad ja tütarlaste rühmad
KIIGADI-KAAGADI, KIIGARI-KAAGARI
Eesti rahvamuusika ja -tantsud
Lavastus Ilma Adamson ja Ene Jakobson

Koondrahvapilliorkester
KOLME KANDI PILLILOOD
Muusika Uno Veenre

B-segarühmad
HÜPPETANTS
Eesti rahvamuusika ja -tants
Seade Anna Raudkats, Lille ja Angela Arraste
Lavastus Lille ja Angela Arraste

D-segarühmad
KALAMEES
Eesti rahvamuusika ja -tants
Lavastus Naima Ebrok

A-segarühmad
HIIU VALTS
Eesti rahvamuusika ja -tants
Lavastus Kristjan Torop

C- ja D-segarühmad
KAERA-JAAN
Eesti rahvamuusika ja -tants
Lavastus Ilma Adamson ja Naima Ebrok

Tallinna ja Harju rajooni lasteaedade koondrühm
TERE, TIBUKENE
Muusika Juhan Jürme
Rahvaluule
Koreograafia, lavastus Ilmar Tamm

Lasterühmad
RITSIK
Muusika Juhan Zeiger
Koreograafia Niina ja Alfred Raadik
Lavastus Niina Raadik

Lasterühmad
OIGE JA VASEMBA
Eesti rahvamuusika ja-tants
Lavastus Niina Raadik

II OSA – LÄÄNEMERI-RAHUMERI

Külalisrühmad Vene NFSV-st, Läti NSV-st, Saksa DV Schwerini ringkonnast ja naisrühmad
LÄÄNEMERE RINGMÄNG
Muusika Eugen Kapp
Sõnad Enn Vetemaa
Lavastus Heino Aassalu

Külalisrühmad Leningradist, Leningradi oblastist, Pihkva oblastist ja A-segarühmad
VENE TANTS KELLUKESTEGA
Muusika Nikolai Mišukov
Koreograafia, lavastus Ljubov Poljakova

Külalisrühmad Riiast ja Siguldast
MÄNG TREIDEKSNISIDEGA
Muusika A. Pavule
Koreograafia H. Sūna
Lavastus Inta Dimante

D-segarühmad
KAHEKSAMEHE INGLISKA
Soome rahvamuusika ja -tants
Lavastus Naima Ebrok

Külalisrühmad Saksa DV Schwerini ringkonnast ja A-segarühmad
TUULEVESKI
Saksa rahvamuusika ja -tants
Tantsuseade M. Schmidt
Lavastus Enn Madi

C-segarühmad
JÄMPTPOLSKA
Rootsi rahvamuusika ja -tants
Lavastus Ilma Adamson

B-segarühmad
SÜIT LEEDU TANTSUDEST
Leedu rahvamuusika ja -tants
Tantsuseade, lavastus Lille ja Angela Arraste

A-segarühmad
SÜIT NÕUKOGUDE RAHVASTE TANTSUDEST
Vene, valgevene, moldaavia, ukraina, gruusia ja üldtants
Muusika N. Karamõšev
Koreograafia Nelli Uustalu
Lavastus Nelli Uustalu ja Mait Agu

VAHEOSA

Ansamblid Linnutaja ja Torupill
TORUPILLILUGU
Eesti rahvamuusika

B- ja D-segarühmade meestantsijad
PIIBUMEISTRITE TANTS
Muusika V. Maala
Koreograafia Kai Leete
Lavastus Ülo Luht

Naisrühmad
SABATANTS
Muusika Eduard Tubin, balletist “Kratt”
Eesti rahvatants
Tantsuseade Heino Aassalu
Lavastus Nelli Uustalu

Naisrühmad
SIMMANIPOLKA
Muusika Harri Otsa
Sõnad Urve Buschman
Koreograafia, lavastus Nelli Uustalu

III OSA – MEIE PÄEVADE RÕÕMUD

A-segarühmad
SUUR SUVINE VALGUS
Muusika Lydia Auster, balletist “Tiina”
Koreograafia Maie Orav
Lavastus Mait Agu

Tütarlaste rühmad
ÄRKA, RÕÕM!
Muusika Gennadi Podelski
Koreograafia, lavastus Riina Astel

B- segarühmad ja naisrühmad
PIKSELOITS
Muusika Lepo Sumera
Koreograafia Helju Mikkel
Lavastus Lille ja Angela Arraste

Noorte koondpuhkpilliorkester
KUI TUJU HEA
Muusika H. Ridbeck
Lavastus Ülo Luht, K. Kirber ja K. Kütaru

Kõik tegelased
MARUPOLKA
Eesti rahvamuusika ja -tants
Tantsuseade, lavastus Heino Aassalu

Kogu tegelaskond
LÕPUTSEREMOONIA