TANTSUPIDU “MIS ON KODU, KUS ON KODU?” (1997)

20.-22. juuni 1997 Tallinnas

19971997. aastal toimunud noorte laulu- ja tantsupeo eel käis tõsine arutelu teemal, kas noortepidusid on üldse enam vaja. Nagu vastuseks sellele küsimusele oli peole soovijaid väga palju. Peo ajal ilmunud Pühapäevaleht kirjutas: “Kümme aastat tagasi alanud beebibuum, kui maa tuli täita lastega, on nüüd viinud tantsupeo-buumini. Iga vähegi endast lugupidav pere saatis oma esindaja ka tantsu- või laulupeole.”

Kõige tihedam oli konkurss kõige väiksemate osalejate jaoks. 3.-4. klassi tantsurühmadest soovis 127 rühma peol osaleda, mistõttu algselt plaanitud 60 rühma asemel mahutati lõpuks ligi 80 rühma. Selleks, et peole soovivad lastekooride lauljad ei jääks kõrvale, laulsid mõned koorid neidudekooride hulgas. Kuigi oli arvajaid, kelle meelest oli laulu- ja tantsupeoks vajaminevat raha hoopis proosalisemateks kulutusteks tarvis, tõestas osalejate arv, et soov pidu pidada polnud sugugi kadunud.

Tantsupidu kandis pealkirja “Mis on kodu? Kus on kodu?”, lisaks tantsupeole jagus seda mõtet ka laulupeole. Kaht pidu ühendas rahvatantsurühmade poolt laulukaare all esitatud “Mis on kodu, kus on kodu” jaToomas Volli laul “Kodu” Ly Kuninga sõnadele.

PEO AJAKAVA

Reedel, 20. juunil 
19.00 tantsupeo “Mis on kodu? Kus on kodu?” I etendus Kalevi staadionil
Laupäeval, 21. juunil 
11.00 ja 19.00 tantsupeo “Mis on kodu? Kus on kodu?” II ja III etendus Kalevi staadionil
Pühapäeval, 22. juunil 
10.00 rongkäik
14.00 laulupidu Tallinna Lauluväljakul
Laulupeo kunstiline juht Hirvo Surva
Tantsupeo kunstiline juht Mait Agu
Korraldaja Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA

Tantsupidu oli inspireeritud Eesti lastefilmist “Nukitsamees” pärit Olav Ehala “Kodulaulust” (sõnad Juhan Viiding). Terve kontsert järgis seda joont – tantsupeo stsenaariumi järgides loodi üle 20 tantsu, suur osa neist pealavastaja Mait Agu enda poolt. Kalevi staadionist oli saanud kodutalu õu, kus mängisid koerad-kassid ja kus troonis uhke kaev. Esialgu plaanis Agu peo maskotiks kilki, aga lõpuks otsustati ikkagi kõigile lastele paremini tuntud vallatute koerte-kasside kasuks, kellest olid inspireeritud ka osad tantsud – näiteks Mait Agu loodud “Koerapolka” ja “Kassikangas” ning Linda Pihu loodud “Kassimäng”.

Kuna kodust teevad laste jaoks kodu vanemad või vanavanemad, siis olid esmakordselt noortepeole kaasatud ka täiskasvanute ning memme-taadi tantsurühmad. Just põlvkondadevahelist sidusust näitavad tantsud olid ühed kõige südamlikumad hetked peost.

Ebatraditsiooniliselt oli “Oige ja vasemba” sel korral hoopis algustantsuks ning tantsupidu lõppes “Mutionu peo” ja “Kojuminekuga”. Üheks kõige põnevamaks jooniseks võiks lugeda Riina Randlepa lavastatud Tallinna linna siluetti, mis eelnes Mait Agu loodud “Tallinna tantsule”.

TANTSUPEO KAVA

KOHTUMINE KODUÕUEL Muusika Olav Ehala Sõnad Juhan Viiding Koreograafia ja lavastus Mait Agu KUS ON MINU KODUKE Lastelaul Seade Aarne Saluveer Lavastus Mait Agu MU KODUKE ON TILLUKE Lastelaul Seade Aarne Salvueer Koreograafia Alo Siiak Lavastus Linda Pihu KOERAD POISID Rahvalik laul Koreograafia Maie Orav Lavastus Linda Pihu ja Angela Arraste KASSIMÄNG Laulumäng Koreograafia ja lavastus Linda Pihu KASSIKANGAS Muusika Veljo Tormis Sõnad Paul-Eerik Rummo Koreograafia Mait Agu Lavastus Helle-Mare Kõmmus ON KODU SEE Muusika Ülo Vinter Sõnad Enn Vetemaa Koreograafia ja lavastus Riina Voolpriit KODUPAIK Muusika Gennadi Podelski Sõnad J. Nazalevits Koreograafia Kai Leete Lavastus Helle-Mare Kõmmus KOERAPOLKA Traditsionaal Koreograafia ja lavastus Mait Agu KODUKOTUS Rahvalik viis Sõnad Andres Rennit Koreograafia Mait Agu Lavastus Angela Arraste KUI KALLIST KODUST Rahvalik viis Sõnad Mihkel Veske Koreograafia ja lavastus Maido Saar HAKKAME, MEHED Muusika Gustav Ernesaks Eesti rahvaluule Koreograafia Kristjan Kurm Lavastus Maido Saar RUKKIVÄLI Muusika Peeter Vähi, Tiit Aunaste, Fred Jüssi Koreograafia Liia Palmse, Riina Randlepp Lavastus Riina Randlepp ME LÄHME RUKIST LÕIKAMA Laulumäng Lavastus Riina Randlepp ja Kalev Järvela MINU ISAMAJAKENE Muusika Ferdinand Mühlhausen Sõnad Martin Körber Koreograafia Maido Saar Lavastus Kalev Järvela MIKUD-MANNID Rahvalik laul Koreograafia Kersti Riivitsa Lavastus Kalev Järvela MEIL AIAÄÄRNE TÄNAVAS Rahvaviis Sõnad Lydia Koidula Lavastus Lille-Astra Arraste ja Kalev Järvela MEMME-TAADI POLKA Muusika T. Lossi Sõnad Heldur Karmo Koreograafia Mait Agu Lavastus Lille-Astra Arraste LÄÄNEMERE LAINED Traditsionaal Koreograafia ja lavastus Lille-Astra Arraste ja Ene Jakobson TANTSI VEEL Rahvalik viis Koreograafia ja lavastus Ene Jakobson MATSITANTS Rahvalik viis Ado Reinvald Koreograafia Mait Agu Lavastus Ene Jakobson KODU Muusika Uno Naissoo Sõnad J. Saar Koreograafia Nele Loo Lavastus Riina Randlepp TALLINNA TANTS Muusika Boris Kõrver, Priit Veebel Sõnad Manivald Kesamaa, Paul Kuusik Koreograafia Mait Agu Lavastus Angela Arraste KODUSOLEMISE TANTS Rahvalik viis Sõnad Helen Koff Koreograafia Mait Agu Lavastus Angela Arraste ja Mait Agu MUTIONU PIDU Rahvalik viis Sõnad Alide Dahlberg Koreograafia ja lavastus Mait Agu KOJUMINEK Muusika seade Olav Ehala Lavastus Mait Agu

TANTSUPEO JUHID

Tantsupeo stsenaariumi autor ja lavastaja Mait Agu 1.-2. klassi rühmade üldjuht Linda Pihu 3.-4. klassi rühmade üldjuht Kalev Järvela 5.-7. klassi rühmade üldjuht Ene Jakobson 8.-9. klassi rühmade üldjuht Maido Saar 10.-12. klassi rühmade üldjuht Angela Arraste Neidude rühmade üldjuht Helle-Mare Kõmmus Memme-taadi rühmade üldjuht Lille-Astra Arraste 4.-5. klassi liikumisrühmade üldjuht Riina Voolpriit 10.-12. klassi liikumisrühmade üldjuht Riina Randlepp Üldjuht-korraldaja Juris Žigurs Muusika üldjuht Ülle Raud Kunstnik-kujundaja Riina Vanhanen