XX TANTSUPIDU Minu arm (2019)

Aeg: 4.-7. juuli 2019

Asukoht: Tallinn - Kalevi staadion

Korraldaja: Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA

Algupärane nimetus: XXVII laulu- ja XX tantsupidu „Minu arm“

2019. aastal tähistati suure pidulikkusega 150 aasta möödumist esimesest laulupeost. Juubel oli ka tantsupeol – 85 aasta jooksul oli toimunud juba 20 tantsupidu – ning tule tulemise traditsioonil, sest esimest korda võeti sarnane teekond ette 50 aastat tagasi laulupidude 100. juubelit tähistades. 2019. aastal süüdati tuli 1. juuni päikesetõusul Tartus Eesti Rahva Muuseumi pargis ja kanti läbi kõigi maakondade pealinna. Tule täpne teekond igas maakonnas oli kohalike valida ja korraldada.

Esimest korda kingiti pidustuste esimesel päeval laulu- ja tantsupidude väärtuste hoidjatele ja edasikandjatele kodarrahad, kõrgeim austusavaldus pühendumise eest.

Tervet pidu saatis suur kaasaelamine ja osalemissoov. Laulupeol osales 1020 kollektiivi 32 302 laulja, orkestrandi ja saatjaga. Esmakordselt laulupidude ajaloos olid korraldajad sunnitud turvalisuse kaalutlustel lõpetama pühapäevase kontserdi piletimüügi. Pühapäevast kontserti sai otsepildis vaadata suurte ekraanidega ühisvaatamiskohtadelt üle Eesti. Tantsupeol osales 713 kollektiivi ehk 11 500 inimest. Rahvamuusikapeol musitseeris 74 kollektiivi 800 pillimängijaga. Algselt Kalevi staadioni lähedusse Poolamäel toimuma pidanud pidu koliti registreerunud muusikute suure arvu ja kiirelt läbi müüdud piletite tõttu hoopis Vabaduse väljakule, piletid osteti tagasi ja pidu oli kõigile tasuta. Laulu- ja tantsupidu olid ligipääsetavamad ka puuetega inimestele: vaegnägijatele kirjeldustõlke ja taktiilsete tantsujoonistega, vaegkuuljatele tõlgiti laulupidu viipekeelde, mõlemal peol oli eraldi ala ratastoolis külastajatele.

Peo ajakava

Neljapäeval, 20. juunil
18.69 – Tartu 2019. aasta laulupeo ja XXVII laulupeo ühiskontsert Tartu maarja kirikus

Neljapäeval, 4. juulil
Kell 19 – tantsupeo I etendus Kalevi staadionil
Kell 21 – kontsert „Kannelde öö“ Tallinna Metodisti kirikus

Reedel, 5. juulil
Kell 11 – tantsupeo II etendus
Kell 14 – rahvamuusikapidu Vabaduse väljakul
Kell 18 – tantsupeo III etendus

Laupäeval, 6. juulil
Kell 13 – rongkäiku algus Vabaduse väljakult
Kell 19 – laulupeo avakontsert „Õpetajale“ Tallinna lauluväljakul

 

Pühapäeval, 7. juulil
Kell 14 – laulupidu Tallinna lauluväljakul

Tantsupeo kava

OMA ÕNNE SEPAD 
Tantsu autor Mait Agu (1951- 1998), lavastaja Vaike Rajaste (1960)
„Mässajate laul” filmist „Viimne reliikivia”, muusika Uno Naissoo (1928–1980) ja Tõnu Naissoo (1951), sõnad Paul-Eerik Rummo (1942)
Esitavad Aare Külama, Rasmus Erismaa, Mikk Dede ja XX Tantsupeo Ansambel.
Tantsivad S3, S4 segarühmade ja noorterühmade 1536 meest.
Tants on olnud kavas 1990. ja 1999. aasta tantsupeol.

PÄEVALOITS
Tantsu autor Ülle Feršel, lavastaja Agne Kurrikoff-Herman
Muusika Andris Avamere (1980), sõnad rahvaluule (Tarvastu ja Kadrina)
Seade Ave Avamere
Ansamblile Estonian Voices on seade kohandanud Maria Väli.
Esitab ansambel Estonian Voices.
Tantsivad N1 naisrühmade 912 naist.

KULLAKETRAJAD
Tantsu autor Helju Mikkel (1925–2017), lavastaja Agne Kurrikoff-Herman (1975)
Muusika balletist „Kalevipoeg”, autor Eugen Kapp (1908–1996)
Seade Tonio Tamra (1962)
Seade aluseks ansambli Vikerlased ja Uno Veenre (dirigent) salvestatud muusika.
Esitab XX Tantsupeo Ansambel
Tants on olnud kavas 1999. aasta üld- ja 1967. aasta noorte tantsupeol.
Tantsivad N1 naisrühmade 912 naist.

 

HEINAMAA

RUKKIRÄÄK 
Kava autorid Valli Tarvas (1922–2003), Hilda Preikoch (1915–1999), Urve Keskküla (1952), Kersti Kull (1974), lavastaja Urve Keskküla
Muusika Juhan Jürme (1896–1943), sõnad Marie Under (1883–1980)
Esitab Viljandi Noorte Sümfooniaorkestri (VNSO) koor ja Tallinna Kammerorkester (TKO).
Dirigeerib Edmar Tuul (1990), koormeister Maarika Reimand (1970).
Tants on olnud kavas 1965. aasta tantsupeol.
Tantsivad nais- ja valikrühmade 592 võimlejat.

SUUR SUVINE VALGUS
Tantsu autor Maie Orav (1941), lavastaja Helena-Mariana Reimann (1975)
Muusika balletist „Tiina” („Tiina variatsioonid” ja „Pulmapolka”), autor Lydia Auster (1912–1993)
Esitab TKO, dirigent Edmar Tuul.
Tants on olnud kavas 1985. aasta tantsupeol.
Tantsivad S1 segarühmade 480 tantsijat.

KOLHOOSITANTS 
Tantsu autor Ullo Toomi (1902–1983), lavastaja Karin Soosalu (1974)
Muusika Boris Kõrver (1917–1994)
Seade Arno Tamm
Esitab XX Tantsupeo Ansambel.
Tants on olnud kavas 1955. aasta üld- ja 1962. aasta noorte tantsupeol.
Tantsivad S3 segarühmade 960 tantsijat.

KIRISABALIND
Tantsu autor ja lavastaja Kalev Järvela (1960)
Rahvamuusika: laulumängud Haljala kihelkonnast
Seade Kadri Voorand (1986)
Esitab ansambel Estonian Voices
Tants on loodud 2019. aasta tantsupeoks.
Tantsivad pererühmade 1440 tantsijat.

 

RANNAMAA

KALAMEES
Tantsu autor Maie Orav, lavastaja Rauno Zubko (1988)
Rahvamuusika Häädemeeste kihelkonnast, Mustjala kihelkonnast ja Ruhnu saarelt.
Seade Toomas Lunge (1963)
Saateansamblile ja lauljatele seadnud Arno Tamm.
Esitavad Mikk Dede, Rasmus Erismaa, Aare Külama, VNSO koor ja XX Tantsupeo Ansambel.
Tants on olnud kavas 2009. aasta tantsupeol.
Tantsivad S4 segarühmade 1024 tantsijat.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Tantsu autor Heino Aassalu (1932–2000), lavastaja Linda Pihu (1957)
Rahvamuusika, seade Leo Tauts, Harri Kõrvits ja Els Aarne
Tantsupeo ansamblile on seade kohandanud Tonio Tamra.
Esitab XX Tantsupeo Ansambel.
Tants on olnud kavas 1990. aasta tantsupeol.
Tantsivad Tallinna ja Harjumaa 2.–3. klassi lasterühmade 640 tantsijat.

PLAKS JA PLIKS
Tantsu autor Helena-Mariana Reimann, lavastaja Linda Pihu
Muusika traditsionaal „Plaksu laul“, sõnad Leelo Tungal (1947)
Tantsupeo ansamblile seadnud Tiit Kikas.
Esitavad Oliver Tõkke, VNSO koor ja XX Tantsupeo Ansambel.
Tants on olnud kavas 2007. aasta noorte tantsupeol.
Tantsivad Tallinna ja Harjumaa 2.–3. klassi lasterühmade 640 tantsijat.

SÕLESEPAD
Tantsu autor Helju Mikkel, lavastaja Maido Saar (1957)
Muusika Ivar Voites (1931- 2005), sõnad Helgi Allik (1937- 2007) ja Helju Mikkel
Seade Arno Tamm (1985)
Esitab ansambel Estonian Voices, VNSO koor ja XX Tantsupeo Ansambel.
Tants on olnud kavas 1960., 1994. ja 1999. aasta tantsupeol.
Tantsivad noorte segarühmade 1088 tantsijat.

SÜIT SAARTE TANTSUDEST
Tantsu autor Helmi Tohvelman (1900–1983), kaasautor Kristjan Torop (1934–1994), lavastajad Kadri Tiis (1970) ja Jaanus Randma (1963)
Rahvamuusika: „Keigapere tands” (Saaremaa), „Klopandi” (Muhu) ja „Hiiu valts” (Hiiumaa)
Seade Jaan Sommer (1944–2016)
Tantsupeo saateansamblile seadnud Arno Tamm.
Esitavad XX Tantsupeo Ansambel, VNSO koor, Mikk Dede, Rasmus Erismaa ja Aare Külama.
Tants on olnud kavas 1999. aasta tantsupeol.
Tantsivad S2 segarühmade 896 tantsijat.

SELLE METSA TAGA
Tantsu autor Maido Saar, lavastaja Kadri Tiis
„Vilsandi laul”, muusika ja sõnad Jaan Tätte (1964)
Seade Rasmus Puur (1991)
Esitavad Jaan Tätte, TKO, Themuri Sulamanidze, Henno Kelp ja Ahto Abner.
Dirigeerib Edmar Tuul.
Tants on loodud 2019. aasta tantsupeoks.
Tantsivad S2 segarühmade 896 tantsijat.

 

METSAMAA

MARUPOLKA
Tantsu autorid Salme (1913–2006) ja Ott Valgemäe (1917–1989), lavastaja Ulla Helin-Mengel
Rahvamuusika, seade Arno Tamm
Esitavad XX Tantsupeo Ansambel ja VNSO koor.
Tants on olnud kavas 2004. aasta tantsupeol.
Tantsivad 6.–8. klasside lasterühmade 960 tantsijat.

METSAVÄGI
Tantsu autor Helen Reimand (1985), lavastaja Ulla Helin-Mengel (1982)
Muusika rahvaviisist „Kits kidu”, seade ansamblilt Nolens Volens
Muusikale on uued sõnad kirjutanud Sulev Oll (1964).
Ansamblile Estonian Voices on laulu seadnud Aare Külama (1985).
Esitab ansambel Estonian Voices.
Tantsivad 6.–8. klasside lasterühmade 960 tantsijat.

OTI RATTAD
Tantsu autor Maire Udras (1957), lavastajad Maire Udras ja Erika Põlendik (1953)
Rahvamuusika, seade ansamblilt Kihnu Poisid: Janno Vesik, Raino Laine, Madis Jürgens, Ott Kaasik ja Kristo Joosep
Orkestreerinud Martin Sildos (1985), keelpillipartiid redigeerinud Karoliina Kreintaal.
Esitab Tallinna Kammerorkester, dirigent Edmar Tuul.
Tantsivad N2 naisrühmade 960 tantsijat.

LAASTUD LENDAVAD
Tantsu autor Ene Jakobson (1945), lavastajad Kadri Tiis ja Jaanus Randma
Rahvamuusika „Harju valss”
Seade Kristi Alas (1974)
Tantsupeo saateansamblile seadnud Tonio Tamra.
Esitab XX Tantsupeo Ansambel.
Tantsivad S2 segarühmade 896 tantsijat.

PIHLAPUU
Tantsu autor ja lavastaja Maido Saar (1957)
Muusika Urmas Alender (1953–1994), sõnad Viivi Luik (1946)
Seade Alo Mattiisen (1961–1996)
Tantsupeo saateansamblile seade kohandanud Tonio Tamra.
Esitavad Triinu Taul, Rasmus Erisma ja XX Tantsupeo Ansambel.
Tants on olnud kavas 2004. aasta tantsupeol.
Tantsivad noorte segarühmade 1088 tantsijat.

SOOMAA

RABAHALDJAD
Kava autorid Urve Keskküla ja Kersti Kull, lavastaja Urve Keskküla
Muusika, sõnad ja seade Haldi Välimäe (2000)
Tantsupeo saateansamblile ja lauljatele seadnud Tonio Tamra, Maarika Reimand ja Tiit Kikas.
Esitavad Haldi Välimäe, Tiit Kikas, VNSO koor ja XX Tantsupeo Ansambel.
Kava on loodud 2019. aasta tantsupeoks.
Esitavad valik-, nais- ja neiduderühmade 984 võimlejat.

TULE, TANTSIME! 
Tantsu autor Vaike Rajaste (1960), lavastaja Karin Soosalu (1974)
„Olen soo”, muusika, sõnad ja seade InBoil / Andrus Rootsimäe (1958)
Tantsupeo saateansamblile ja ansamblile Estonian Voices kohandanud Tonio Tamra ja Aare Külama.
Esitavad Jaan Tätte, XX Tantsupeo Ansambel ja ansambel Estonian Voices.
Tants on loodud 2019. aasta tantsupeoks.
Tantsivad S3 segarühmade 960 tantsijat.

ÕHTU LABAJALG 
Tantsu autor Elo Unt (1980), lavastaja Rauno Zubko
Muusika ja seade Astrid Böning-Nõlvak (1980)
Tantsupeo saateansamblile seadnud Tonio Tamra.
Esitab XX Tantsupeo Ansambel.
Tantsivad S4 segarühmade 1024 tantsijat.

MUST MADU
Kava autorid Urve Keskküla ja Kersti Kull, lavastaja Urve Keskküla
Muusika Sandra Vabarna (1985), sõnad Leida Laasma
Arhiivisalvestis: Leida Laasma, Kodavere 1955
Seade ansamblilt Trad.Attack!
Tants on loodud 2019. aasta tantsupeoks.
Tantsivad valik- ja neiduderühmade 504 võimlejat.

OH KEERUTA
Tantsu autor Ene Jakobson, lavastaja Helena-Mariana Reimann
Muusika Raimond Valgre (1913- 1949)(„Saaremaa valss”), sõnad Debora Vaarandi (1916- 2007)
Seade ansamblilt Kosmikud
Tantsupeo saateansamblile seadnud Tiit Kikas (1975).
Esitavad Aare Külama, Tiit Kikas, XX Tantsupeo Ansambel ja VNSO koor.
Tantsivad S1 segarühmade 480 tantsijat.

 

MAA HING

TARGA REHEALUNE
Tantsu autor Heino Aassalu (1932- 2000), lavastaja Erika Põlendik
Muusika balletist „Tiina”, autor Lydia Auster
Esitab TKO, dirigeerib Edmar Tuul.
Tants on olnud kavas 1965. ja 1973. aasta tantsupeol.
Tantsivad N2 naisrühmade 960 tantsijat.

 

PIKSELOITS
Tantsu autor Helju Mikkel, kaasautorid Lille-Astra Arraste (1933) ja Vaike Rajaste, lavastaja Vaike Rajaste
Muusika Lepo Sumera (1950–2000)
Esitavad TKO, Aare Külama (loits), dirigeerib Edmar Tuul.
Tants on olnud kavas 1985. aasta tantsupeol.
Tantsivad S1 ja S2 rühmade 688 meest.

KÜLVAJAD
Tantsu autor Helmi Tohvelman (1900-1983), lavastaja Helena-Mariana Reimann
Muusika Eugen Kapp (1908-1996)
Seade Uno Veenre (1920-2016)
Tantsupeo saateansamblile seadnud Tonio Tamra.
Esitab XX Tantsupeo Ansambel.
Tants on olnud kavas 1981. aasta tantsupeol.
Tantsivad S1 segarühmade 240 naist.

MAA HING
Tantsu autor Helena-Mariana Reimann, lavastajad Helena-Mariana Reimann ja Vaike Rajaste
Muusika ja sõnad Triinu Taul (1984)
Muusika seade Tonio Tamra
Esitavad Triinu Taul, TKO, VNSO koor ja XX Tantsupeo Ansambel, dirigeerib Edmar Tuul.
Tants on loodud 2019. aasta tantsupeoks.
Tantsivad S1 segarühmad, liitub kogu tegelaskond.

TULJAK 
Tantsu autor Anna Raudkats (1886- 1956), muusika autor Miina Härma(1864- 1941), teksti autor Karl Ferdinand Karlsson (1875- 1941)
Lavastus Vaike Rajaste, Ülle Feršel, Helena-Mariana Reimann, Agne Kurrikoff-Herman, Erika Põlendik ja Urve Keskküla
Seade sümfooniaorkestrile Rasmus Puur (aluseks Raimud Kulli puhkpilliorkestri seade).
Tantsib kogu tegelaskond (10 540 tantsijat/ võimlejat).

Tantsupeo tegijad

Pealavastaja Vaike Rajaste
Pealavastaja assistendid Ülle Feršel, Helena-Mariana Reimann, Kadri Tiis
Muusikajuht Tonio Tamra
2.-3. klassi segarühmade liigijuht Linda Pihu
2.-3. klassi segarühmade liigijuhi 1. assistent Liina Eero
2.-3. klassi segarühmade liigijuhi assistendid Kaia Kärner ja Jaanika Liiu
6.-8. klassi segarühmade liigijuht Ulla Helin-Mengel
6.-8. klassi segarühmade liigijuhi 1. assistent Ingrid Jasmin
6.-8. klassi segarühmade liigijuhi assistendid Helen Reimand ja Dagmar Nakus
Noorte segarühmade C liigijuht Maido Saar
Noorte segarühmade C liigijuhi 1. assistent Karel Vähi
Noorte segarühmade C liigijuhi assistendid Maria Uppin ja Mari Rüütli
N1 naisrühmade liigijuht Agne Kurrikoff-Herman
N1 naisrühmade liigijuhi 1. assistent Kärt Vuks
N1 liigirühmade assistendid Marika Järvet ja Heleri Kängsepp
N2 naisrühmade liigijuht Erika Põlendik
N2 naisrühmade liigijuhi 1. assistent Maire Udras
N2 naisrühmade liigijuhi assistendid Merilin Metsatsirk ja Malle Õiglas
S1 segarühmade liigijuht Helena-Mariana Reimann
S1 segarühmade liigijuhi 1. assistent Marius Aave
S1 segarühmade liigijuhi assistendid Aveli Asber ja Kätrin Järvis
S2 segarühmade liigijuht Kadri Tiis
S2 segarühmade liigijuhi 1. assistent Kristi Aitsam
S2 segarühmade liigijuhi assistendid Sille Kapper ja Jaanus Randma
S3 segarühmade liigijuht Karin Soosalu
S3 segarühmade liigijuhi 1. assistent Elo Unt
S3 segarühmade liigijuhi assistendid Kätlin Merisalu ja Kadri Karin
S4 segarühmade liigijuht Rauno Zubko
S4 segarühmade liigijuhi 1. assistent Helle-Mare Kõmmus
S4 segarühmade liigijuhi assistendid Madli Teller ja Siim Praats
Pererühmade liigijuht Kalev Järvela
Pererühmade liigijuhi 1. assistent Mall Paulus
Pererühmade liigijuhi assistendid Margit Kuehl ja Kati Grauberg-Longhurst
Võimlemisrühmade liigijuht Urve Keskküla
Võimlemisrühmade liigijuhi 1. assistent Kersti Kull
Võimlemisrühmade assistendid Reine Kotkas, Tiina Kaev, Kadi Saks ja Marit Rae
Dramaturg Liis Aedmaa
Tekstid Sulev Oll
Tekste loeb Ester Kuntu
Dirigent Edmar Tuul

XX Tantsupeo Ansambel:  Cätlin Mägi (parmupillid, torupill, plokkflööt, flööt), Marko Mägi (sopransaksofon, tenorsaksofon), Ahto Abner (Drum Set, percussion, timpanid, šamaanitrumm), Gerda Merila (kromaatiline kannel), Themuri Sulamanidze (klaver, harmoonium, kellamäng, elektroonilised klahvpillid), Rasmus Kadaja (lõõts), Allan Jakobi (akordion), Marek Talts (akustiline kitarr, elektrikitarrid), Henno Kelp (elektriline basskitarr, freetless bass), Karoliina Kreintaal (I viiul), Lee Taul (I viiul), Tiit Kikas (viiul, vioola, elektriviiul, parmupillid).

Laulusolistid: Jaan Tätte, Haldi Välimäe, Triinu Taul, Aare Külama, Rasmus Erismaa, Mikk Dede ja Oliver Tõkke (Oliveri juhendaja – Maarika Reimand)

Ansambel Estonian Voices: Maria Väli (sopran), Mirjam Dede (sopran), Kadri Voorand (alt, ansambli kunstiline juht), Mikk Dede (tenor), Rasmus Erismaa (bariton), Aare Külama (bass)

Tallinna Kammerorkester (TKO):  Linda Vood, Eneli Hiiemaa (flöödid); Riivo Kallasmaa, Kristi Volmer (oboed, inglissarv); Toomas Vavilov, Madis Kari, Edmunds Altmanis (klarnetid, bassklarnet); Kristjan Kungla, Kaido Suss, Kadri-Ann Nuut (fagotid, kontrafagott); Mattias Vihmann, Kalle Koppel, Rait Erikson, Vigo Uusmäe (metsasarved); Indrek Vau, Ivar Tillemann, Chris Sommer (trompetid); Andres Kontus, Ivar Kiiv, Johannes Kiik (tromboonid); Argo Vals (tuuba); Madis Metsamart, Rein Roos, Vambola Krigul (timpanid, kellamäng, gong, suur trumm, muud trummid); Eda Peäske (harf); Harry Traksmann, Olga Voronova, Helen Västrik, Yana Mägila, Anete Ainsaar, Katrin Matveus (I viiul); Mari Targo, Maiu Mägi, Peeter Margus, Eva-Maria Sumera, Egert Leinsaar, Elo Tepp, Eva-Maarja Forslund (II viiul); Laur Eensalu, Karin Sarv, Helen Kedik, Joosep Ahun (vioola); Leho Karin, Tõnu Jõesaar, Kaido Kelder, Siluan Hirvoja, Johannes Sarapuu (tšello); Jüri Lepp, Andres Kungla (kontrabass).
Tallinna Kammerorkestri peadirigent Risto Joost, kontsertmeister Harry Traksmann, projekti koordinaator Kaido Kelder

Viljandi Noorte Sümfooniaorkestri (VNSO) koor: Kadi Risting, Tuuli Ekbaum, Kristi Oolo, Emily Ruus, Liisi Toomsalu (I sopran), Anne–Ly Mutli, Kaisa-Mari Lehis, Elsbet Helena Tiitus, Laura Rahnu, Kaja Rusi, Emma Teresa Tamberg (II sopran), Laura Koni, Piret Müür, Eleri Pullisaar, Killu Kadi Teedla (I alt), Merle Sukk, Gaili Kuum; Reena Anette Maidla, Emma Sepp, Eliisabet Helde, Nora Viikmaa, Kristiina Jaanus (II alt).Dirigent Maarika Reimand, hääleseadja Triin Ella

Helirežissöör Rainer Koik
Orkestri helirežissöör Teet Kehlmann (ERR)
Etenduse helitehniline teenindamine Eventech