XIX TANTSUPIDU “Puudutus” (2014)

4.-6. juuli 2014 Tallinnas

Puudutuse ime

Puudutus on — puudutamine.
Puudutus on puhkemine väljapoole.
Puudutamine on enese ulatamine teisele.
Puudutamine on kinkimine.
Hindamatute kingituste kinkimine vastamisi.
Ma puudutan sind, et saada sind minu vennaks,
et saada sind minu õeks.
Võta mu puudutus vastu, luba mul elada.
Ma ootan su puudutamist vastu.

Hando Runnel, 2012.

PEO AJAKAVA

Reedel, 4. juulil
Kell 18 tantsupeo I etendus “Puudutus” Kalevi staadionil
Kell 20.30 rahvamuusikute pillipeo peakontsert lauluväljakul

Laupäeval, 5. juulil
Kell 11 tantsupeo II etendus “Puudutus” Kalevi staadionil
Kell 14 laulu- ja tantsupeo rongkäik
Kell 20 laulupeo I kontsert “Aja puudutus” lauluväljakul

Pühapäeval, 6. juulil
Kell 11 tantsupeo III etendus “Puudutus” Kalevi staadionil
Kell 14 laulupeo II kontsert “Puudutuse aeg” lauluväljakul

Tantsupeo kunstiline juht-pealavastaja Maido Saar
Laulupeo kunstiline juht ja ideekavandi autor Hirvo Surva
Korraldaja Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA
“Puudutusele” eelnenud tantsupidudel oli tihti teemaks mets ja meri, kuid sel korral otsustati fookusesse asetada inimene metsa ja mere vahel. Tantsupidu jutustas loo õnne otsivast poisist, kes sirgub rõõmu, armastust ja turvatunnet täis lapsepõlvekodus. Uudishimu ajel jõudis peategelane tormakasse ja edu taga ajavasse halli maailma ning kolmandas osas tagasi koju teadmisega, et “Peatumine nõuab julgust. Puudutamine pühendumist,” nagu märkis peo idee autor Sten Weidebaum.

Tantsude vahel ei loetud vahetekste. Süžee arengut mõistis publik tantsijate rollimängudest, tantsude pealkirjadest ja väljakule ilmuvatest mustritest, mille loomiseks koguti inspiratsiooni ja tarkust Anu Raualt. Vihjeid sõnumite mõistmiseks jagas ka tantsupeo teatmik, kus oli kirjas, mis tähendust võisid kanda kindamustrid või selgitus, et selle tantsuga joonistasid väikesed tantsijad murule vanaema roosivaiba.

Väga olulisel kohal oli muusika: erinevalt teistest viimaste aastakümnete tantsupidudest tantsiti elava muusika saatel. Enne seda peeti viimane kord niiviisi tantsupidu 1965. aastal — seega oli kogemus uudne nii enamikele tantsijatest kui muusikutest. Väljakutse tundus põnev, isegi põhimõtteid murdvalt. Ansambli Pantokraator liige Erik Sakkov ütles: “Meie põhimõte on olnud, et tantsuks me ei mängi – selles mõttes, et me ei ole kunagi käinud pubides, sünnipäevadel või niisama rõõmuks mängimas. /—/ Aga kui tantsupeole kutsutakse, siis lähevad kõik põhimõtted kohe meelest ära! See ei ole mingi tavaline tants.” Muusikajuht Toomas Lunge lootis ettevalmistusi tehes, et ühises tantsimises ja musitseerimises tekkiv emotsioon saab olema võimas: “Tekib see miski seletamatu, kui üks inimene teeb midagi koos teisega,” arvas ta. Tantsijate ja muusikute kogemus kinnitas tema mõtteid.
Tantsupidu “Puudutus”

MAAKONDADE PERERÜHMAD

AJA PUUDUTUS*
Koreograafia, lavastus Maido Saar
Muusika Cätlin Mägi “Vanaema valss”
Esitaja Tiit Kikas (viiul)

I osa – lapsepõlvekodu

2.-3. KLASSI SEGARÜHMAD

KODUMÄNG*
Seade, lavastus Agne Kurrikoff-Herman
Muusika laulumäng “Maja ehitamine”, “Rikka ja vaese mehe mäng” (Suure-Jaani khk)
Esitaja Eesti Raadio laululapsed, dirigent Kaie Tanner

MÄNGULUST*
Koreograafia Piret Kunts
Lavastaja Agne Kurrikoff-Herman
Muusika rahvamuusika “Latvalan papan polka” ja “Piruka-Eedi polka”
Esitaja Tantsupeo Orkester

NAISRÜHMAD

UPA-UPA*/**
Koreograafia Agne Kurrikoff-Herman
Lavastus Maire Udras
Muusika “Upatamine”
Sõnad Mari Kalkun ja rahvapärimus
Esitaja Mari Kalkun (laul ja kannel), Astrid Nõlvak (kannel)

PÕLVEST PÕLVE*
Koreograafia Ülle Feršel
Lavastus Maire udras
Muusika “Mõtisklus”
Muusika Astrid Nõlvak
Esitaja Astrid Nõlvak (kannel) ja Mari Kalkun (kannel)

B1-SEGARÜHMADE MEHED JA 2.-3. KLASSI SEGARÜHMADE POISID

ISAD JA POJAD
Koreograafia Maido Saar
Lavastus Kadri Tiis
Muusika rahvalikud tantsuviisid “Pulgatants” ja “Kandali”
Esitaja Tantsupeo Orkester

5.-6. KLASSI SEGARÜHMAD

KARJAPOISS ON KUNINGAS*
Koreograafia, lavastus Andre Laine
Muusika rahvalik viis “Karjapoiss on kuningas”
Sõnad Jakob Hurt
Esitajad Eesti Raadio laululapsed ja Rahvusooper Estonia poistekoori solistid
Dirigent Kaie Tanner

5.-6. KLASSI JA D-SEGARÜHMAD

KOOSTEGEMISE LUGU*
Koreograafia, lavastus Rauno Zubko
Muusika “Arno I labajalg”
Muusika Arno Tamm
Esitaja ansambel Paabel

B1- JA D-SEGARÜHMAD

TANTSUKUTSE
Koreograafia Maie Orav
Lavastus Helle-Mare Kõmmus
Muusika “Eesti maarahva labajalg” (rahvamuusika Pärnu-Jaagupi kihelkonnast)
Esitaja Tantsupeo Orkester

D-SEGARÜHMAD

TANTSIME AISSAI*
Koreograafia Ene Jakobson
Lavastus Ülo Luht
Muusika “Aissa” (rahvalik viis
Seade ansambel Kihnu Poisid
Esitaja Tantsupeo Orkester

5.-6. KLASSI SEGARÜHMAD, B- JA D-SEGARÜHMAD

TANTSUHOOS*
Koreograafia Ene Jakobson
Lavastus Andre Laine
Muusika “Joosepi polka” (rahvalik viis Muhu saarelt)
Esitaja Tantsupeo Orkester

NAISTE LIIKUMISRÜHMAD

ÕHTU ILU*/**
Koreograafia Kersti Kull
Lavastus Ülle Keskküla
Muusika Triinu Taul
Esitaja Triinu Taul (laul, torupill)

C-SEGARÜHMAD

KIIGELAUL
Koreograafia, lavastus Helena-Mariana Reimann
Muusika “Veli hella vellekene” (rahvalaul Tarvastu kihelkonnast)
Esitaja Tantsupeo Orkester
Solistid Meelika Hainso ja Cätlin Mägi

VÄRAVAMÄNG*
Koreograafia, lavastus Helena-Mariana Reimann
Muusika “Väravamäng” (laulumäng Suure-Jaani kihelkonnast)
Esitaja Tantsupeo Orkester
Solistid Meelika Hainsoo ja Cätlin Mägi

II osa – hallis maailmas

A- JA B2-SEGARÜHMADE MEHED

RAHA NAERAB*/**
Koreograafia Maido Saar
Lavastus Kristjan Kurm
Muusika Erik Sakkov
Sõnad Lauri Saatpalu
Esitajad Lauri Saatpalu ja Pantokraator

B2- JA A-SEGARÜHMAD

KIIRE, KIIRE – TUHKAGI!*
Koreograafia, lavastus Vaike Rajaste
Muusika Karl August Hermann “Kungla rahvas”
Seade Priit Pajusaar, Glen Pilvre, Camille
Esitaja Tantsupeo Orkester ja Tiit Kikas (viiul)

A-SEGARÜHMAD

SABAVALSS
Koreograafia Maie Orav
Lavastus Jaanus Randma
Muusika Peep Pihlak “Orava sabavalss”
Esitaja Tantsupeo Orkester

A-SEGARÜHMADE NAISED JA NEIDUDE LIIKUMISRÜHMAD

HELE. ÕNN JA ARM*
Koreograafia Karmen Ong
Liikumisrühmade koreograafia Kersti Kull
Lavastajad Jaanus Randma ja Kersti Kull
Muusika, sõnad Mari Pokinen “Õnn ja arm. Laul tüdrukust”
Esitaja Liisi Koikson

B2- JA A-SEGARÜHMAD

LINNAMÄNG*
Koreograafia Kalev Järvela
Lavastaja Vaike Rajaste
Muusika Erik Sakkov “Linnamäng”
Sõnad Lauri Saatpalu
Esitaja Lauri Saatpalu ja Pantokraator

NEIDUDE LIIKUMISRÜHMAD

MUST JA VALGE*
Koreograafia, lavastus Kersti Kull
Muusika Rein Rannap “Must lind”
Sõnad Karl Eduard Sööt
Esitajad Arno Tamm ja Liisi Koikson

PUUDUTUS*/***
Koreograafia, lavastus Maido Saar
Muusika Tõnu Kõrvits “Puudutus”
Sõnad Kristiina Ehin
Seade Mari Pokinen
Esitaja Liisi Koikson

A-SEGARÜHMAD

LILLED JUUSTES*
Koreograafia, lavastaja Jaanus Randma
Muusika Jaagup Kreem, Tiit Kikas “Lilled juustes”
Sõnad Jaagup Kreem
Esitajad Liisi Koikson ja Arno Tamm

III osa – tagasi kodus

NAISRÜHMAD

TAAS KOJU*
Koreograafia, lavastus Maire Udras
Muusika Toomas Voll “Kodu”
Sõnad Ly Kuningas
Esitajad Tantsupeo Orkester, Liisi Koikson, Meelika Hainsoo, Mari Kalkun, ansambel Noorkuu

B1-SEGARÜHMAD

OOTUSE LUGU*
Koreograafia Maido Saar
Lavastus Helle-Mare Kõmmus
Muusika Andres Valkonen “Leib jahtub”
Sõnad Leelo Tungal
Esitaja ansambel Noorkuu

KÕIK SEE PERE

PERE LABAJALG*
Koreograafia Kalev Järvela, Maido Saar, Karin Soosalu, Helle-Mare Kõmmus, Kadri Tiis
Lavastus Maido Saar
Muusika “Vatijõgi põleb, õlgedega kustutatakse” (rahvamuusika Vigala kihelkonnast)
Esitaja Tantsupeo Orkester

PUUDUTUSE AEG*
Koreograafia, lavastus Maido Saar
Muusika Cätlin Mägi “Valss vanaemale”
Esitaja Cätlin Mägi

TULJAK
Koreograafia Anna Raudkats
Lavastus Angela Arraste
Muusika eesti rahvaviis/Miina Härma
Seade Raimond Kull
Sõnad Karl Ferdinand Karlson
Esitaja Tantsupeo Orkester ja solistide ühendkoor

* XIX tantsupeole loodud tants
** XIXI tantsupeole loodud muusika
*** XXVI laulupeole loodud tekst ja muusika
Kunstiline juht-pealavastaja Maido Saar
Produtsent, kunstilise juhi-pealavastaja assistent Kadri Tiis
Kunstilise juhi-pealavastaja assistent Kristjan Kurm
Muusikajuht Toomas Lunge
Idee, loo ja kontseptsiooni autor Sten Weidebaum
Korraldusjuht Andi Einaste
Konsultant Angela Arraste
2.-3. klassi segarühmade liigijuht-lavastaja Agne Kurrikoff-Herman
2.-3. klassi segarühmade liigijuhi assistent Linda Pihu
5.-6. klassi segarühmade liigijuht-lavastaja Andre Laine
5.-6. klassi segarühmade liigijuhi assistent Ülle Feršel
Noorte segarühmade (C) liigijuht-lavastaja Helena-Mariana Reimann
Noorte segarühmade (C) liigijuhi assistent Aveli Asber
Esindusrühmade (A) liigijuht-lavastaja Jaanus Randma
Esindusrühmade (A) liigijuhi assistent Marina Kuznetsova
Nooremate segarühmade (B1) liigijuht-lavastaja Helle-Mare Kõmmus
Nooremate segarühmade (B1) liigijuhi assistent Karin Soosalu
Algajate segarühmade (B2) liigijuht-lavastaja Vaike Rajaste
Algajate segarühmade (B2) liigijuhi assistent Sille Kapper
Vanemate segarühmade (D) liigijuht-lavastaja Ülo Luht
Vanemate segarühmade (D) liigijuhi assistent-lavastaja Rauno Zubko
Naisrühmade (N) liigijuht-lavastaja Maire Udras
Naisrühmade (N) liigijuhi assistent Tiiu Pärnits
Liikumisrühmade (Lii) liigijuht-lavastaja Kersti Kull
Liikumisrühmade (Lii) liigijuhi assistent-lavastaja Urve Keskküla

Tantsupeo aujuhid Niina Raadik, Helju Mikkel, Lille-Astra Arraste, Ilma Adamson, Ene Jakobson, Henn Tiivel, Juris Žigurs, Ilmar Moss, Uno Veenre, Els Roode, Liia Palmse, Maie Orav ja Urve Kilk

Tantsupeo orkester koosseisus Astrid Nõlvak (kannel), Sandra Sillamaa (torupill, saksofon), Tiit Kikas (viiul), Allan Jakobi (akordion), Runno Tamra (klahvpillid), Peeter Rebane (akustiline kitarr), Taavi Langi (elektri- ja akustiline kitarr), Henno Kelp (basskitarr), Roland Puusepp (trummid)
Solistid: Liisi Koikson (laul), Mari Kalkun (laul, kannel), Meelika Hainsoo (laul), Cätlin Mägi (laul, torupill), Triinu Taul (laul, torupill), Arno Tamm (laul, kitarr), Lauri Saatpalu (laul)
Ansamblid: Paabel (Sandra Sillamaa, Arno Tamm, Erko Niit, Tõnu Tubli, Tanel Kadalipp), Noorkuu (Martti Meumers, Remi Teras, Märt Murrik, Ilmar Madison, Rein Kahro), Pantokraator (Erik Sakkov, Kaie Mikheim, Lauri Saatpalu, Taavi Langi, Henno Kelp, Roland Puusepp)
Koorid: Eesti Raadio laululapsed (dirigent Kaie Tanner), Rahvusooper Estonia poistekoori solistid (dirigent Hirvo Surva)

2.-3. Klassi segarühmade väljakuassistendid Mall Järvela, Dagmar Nakus
5.-6. Klassi segarühmade väljakuassistendid Heleri Huuse, Joonas Tagel
A-segarühmade väljakuassistendid Maarja Pärn, Margus Toomla
B1-segarühmade väljakuassistendid Virge Varilepp, Karel Vähi
B2-segarühmade väljakuassistendid Kristi Aitsam, Tiina Kukk
C-segarühmade väljakuassistendid Kristiina Kapper, Liina Lillipuu
D-segarühmade väljakuassistendid Lea Kurvits, Henn Tiivel, Kalev Järvela
Liikumisrühmade väljakuassistendid Marit Rae, Katrin Tamm, Ingrid Loo, Reine Kotkas
Naisrühmade väljakuassistendid Maie Pau, Kätlin Hoop

Mustrite mõtestaja ja inspiratsiooni andja Anu Raud
Väljaku kujundaja Kersti Rattus
Väljakumärgistuse meister Mart Saar
Tantsumustrite arvutisse joonistaja Kaido Kuusiku
Tantsumõtete- ja tekstide toimetajad Aet Maatee, Kadri Tiis, Saari Tamm, Kristjan Kurm
Tantsupeo helirežissöörid Kristo Kotkas ja Kalev Rand
Salvestuse helirežissöör Teet Kehlmann