X TANTSUPIDU

Eesti NSV 1973. aasta rahvatantsupidu

30. juuni-1. juuli 1973 Tallinnas

1970. aastate esimesel poolel oli tantsupidu pea igal aastal – 1970. aastal, 1972.aastal noortepeol, 1973. aastal ning lõpetuseks 1975. aastal koos üldlaulupeoga. 1973. aasta pidu oli taas populaarne nii tantsijate kui publiku hulgas. Kõigi kolme kontserdi piletid osteti ära ametiühingute kaudu eelmüügist.

Tantsupeo üldjuht-korraldajana jätkas Ilmar Moss, pealavastajaks aga oli esimest korda Heino Aassalu, kes täitis seda ametit mitmetel tantsupidudel kuni Mait Agu 1994. aastal juhtrolli üle võttis.

Tantsupidu algas traditsioonilised – karjasarvede avasignaal, millele järgnes Laine Mesikäpa leelo. Proloogis tantsiti eelmisest tantsupeost tuttavat Helju Mikkeli seatud avakantaati “Päike, maa ja meri” (muusika Veljo Tormis, sõnad Mart Raud). Seejärel tantsiti Heino Aassalu seatud Anna Raudkatsi “Tuljakut”. Tantsupeo peaideeks oli sel korral rahvaste sõprus ning pärast proloogi järgneski nõukogude rahvaste tantsusüit, kus tantsisid külalised, aga koos lätlaste ja leedukatega esinesid ka eesti segarühmad, kel oli taas võimalus kanda eelmiseks tantsupeoks õmmeldud uhkeid rõivaid. Uue alaliigina esinesid esimest korda veteranide rühmad, kelle etteaste lõppes efektselt hiiglaslikku vokirattana väljakult välja veeredes, et anda esinemisjärg Tallinna mudilaste ja naisrühmade esinemisele. Tantsupeo mustrid olid üha keerukamaks ja keerukamaks muutunud – sel korral laotasid tantsijad piltide ja kujunditena väljakule 114 skeemi.

Kõnesid tantsuväljakul ei peetud, tantsijad kuulasid EKP Keskkomitee sekretäri Vaino Väljase kõnet Võidu väljakul (Vabaduse platsil). Kuigi tantsude saateheli tuli nagu eelmiselgi peol salvestuselt, oli muusikutel kavas oma kindel osa täita  – esinesid rahvapillimehed ja -laulikud ning koondpuhkpilliorkester. Kuigi “Tuljakut” tantsiti peo proloogis, esitati see traditsiooniline lõputants peo finaalis uuesti. Heino Aassalu pidas oma esimest pidu raskeks, aga õnnestunuks.

PEO AJAKAVA

Laupäeval, 30. juunil kell 18 tantsupeo I etendus Komsomoli staadionil Pühapäeval, 1. juulil kell 12 ja 19 tantsupeo II ja III etendus Komsomoli staadonil

TANTSUPEO JUHID

Aujuht Ullo Toomi Üldjuht Ilmar Moss Pealavastaja Heino Aassalu Muusikajuht Helmut Orusaar Mudilasrühmade juht Niina Raadik Segarühmade juht Naima Ebrok Veteranide rühmade juht Linda Raus Naisrühmade juht Nelli Uustalu Isetegevuslike tantsuansamblite juhid Salme ja Ott Valgemäe Vene rühmade juht Suren Arutjunjan Meestetantsude juht Helju Mikkel Leedu tantsijate koondrühma juhid Maryte Vaitulevičiute ja Juozas Gudavičius Läti tantsijate koondrühma juht Ingrida Saulīte Rahvamuusika koondorkestri juht Uno Veenre Rahvapillimeeste ja laulikute üldjuht Igor Tõnurist Peoväljaku kujundaja Voldemar Peil Helirežissöör Hans Brümmel Helikujundaja ja -režissöör Leida Orusaar Helioperaator Helmi Sakala Heliinsener Vilhard Pilvisto Pealavastaja assistendid L. Arraste, G. Jegorov, H. Hindrikus Mudilasrühmade üldjuhi assistendid I. Tomingas, N. Veske, I. Tamm Naisrühmade üldjuhi assistendid I. Malva, D. Otsing, M. Kukk Segarühmade üldjuhi assistendid H. Talmet, J. Madi, T. Kasemets Veteranide rühmade üldjuhi assistendid K. Leete, M. Link, K. Torop Tantsuansamblite üldjuhi assistendid I. Adamson, E. Rõõmus, S. Arutjunjan Meesrühmade üldjuhi assistendid E. Ebrok, H. Tiivel, H. Unt Rahvamuusikaorkestrite üldjuhi assistendid E. Roode, E. Loit, E. Toivi Puhkpilliorkestrite üldjuhi assistendid L. Lattik, O. Osula, A. Andrekson, A. Reinsalu

TANTSUPEO KAVA

PROLOOG

ÜHENDATUD RAHVATANTSURÜHMADE SAABUMINE Muusika Veljo Tormis Sõnad M. Raud TULJAK Muusika Miina Härma, Raimond Kull Koreograafia Anna Raudkats Seade Heino Aassalu

KÜLALISTE SAABUMINE JA NENDE VASTUVÕTMINE

NÕUKOGUDE RAHVASTE TANTSUSÜIT

Külalisrühmad Pihkvast ja Velikije Lukist ning Narva ja Sillamäe tantsuansamblid ja -rühmad RING-JA VÕISTUTANTS Vene rahvamuusika ja -tantsud Tantsuseade Suren Arutjunjan Külalisrühmad Kasahhi NSV-st KASAHHI RAHVATANTS Kasahhi rahvamuusika ja -tants Külalisrühamd Leedu NSV-st ja meie segarühmad RESGINIELE Leedu rahvatants Muusika E. Pilipaitis Tantsuseade J. Gudavičius Külalisrühmad Läti NSV-st ja meie segarühmad MA OSKAN TANTSIDA Läti rahvatants Muusika G. Ordelovskis Tantsuseade U. Žagata Rahvatantsuansamblid HOPATŠOKK Ukraina rahvatants ja -muusika Tantsuseade N. Opanassenko ja Heino Aassalu

RAHVAMUUSIKA KOONDORKESTER

KOLHOOSIPOLKA Muusika Osvald Lepalaan VIRU VALTS Muusika Adolf Vedro MEIE POISTE PILLIVIIS Muusika Harri Otsa

VETERANIDE RÜHMAD

KOLGA VALLA TANTSUD Eesti rahvamuusika ja -tantsud Tantsuseade Kristjan Torop MAIE MEMME TANTSUD Rahvalik muusika ja tantsud Tantsuseade Linda Raus

TALLINNA MUDILAS- JA NAISRÜHMAD

KAERA-JAAN Eesti rahvamuusika ja -tants Tantsuseade Niina Raadik MEISTRIMEHED Rahvalik muusika Koreograafia Ullo Toomi

MUDILASRÜHMAD

EMAKENE-MEMMEKENE Rahvamuusika Koreograafia Helju Mikkel

NAISRÜHMAD

MEIE POLKA Muusika Kuno Areng Sõnad Ave Alavainu Koreograafia Nelli Uustalu TARGA REHEALUNE Eesti rahvatants Muusika Lydia Auster Tantsuseade Heino Aassalu

RAHVAPILLIMEHED JA LAULIKUD

PÖIDE POLKA Eesti rahvaviis JÕELÄHTME KIIGELAUL Eesti rahvaviis Solist Pauliine Kilu EESTI TANTSUVIISID XVIII SAJANDIST

ELIISE JUNTS

KEVADLINDUDE LAUL Eesti rahvaviis

TANTSUANSAMBLITE MEESTANTSIJAD

KEVVÄI NAKSI PÄÄLE Muusika D. Lani Koreograafia Helju Mikkel

SEGA- JA VETERANIDE RÜHMA MEESTANTSIJAD

KARJUSTE EKSAM Muusika Uno Naissoo Koreograafia Salme ja Ott Valgemäe

TANTSUANSAMBLID

KUIDAS KALAMEHED ELAVAD… -KALAMEHE MÕRSJA (Riho Päts, rahvaluule) -KALUR JA MERI (Harri otsa) -KIIK KUTSUB (Boris Kõrver, I. Sikemäe) Koreograafia Salme ja Ott Valgemäe

KOONDPUHKPILLIORKESTER

NOORTE MARSS Muusika U. Koppel

SEGARÜHMAD

KUUSALU SÜIT Rahvamuusika Koreograafia Salme ja Ott Valgemäe NEIUKESED, PEIUKESED Muusika Boris Kõrver Koreograafia H. Talmet

FINAAL- ÜHENDATUD RAHVATANTSURÜHMADE ESINEMINE

ÜLDTANTS Muusika Uno Naissoo Koreograafia Heino Aassalu LÕPULUGU Muusika Arne Oit, Miina Härma Muusikaseade Rein Ploom Koreograafia Heino Aasalu LÕPUTSEREMOONIA