VI NOORTE TANTSUPIDU „AASTARING TANTSURINGIS“ (1987)

Eesti NSV VI koolinoorte laulu- ja tantsupidu

3.-5. juuli 1987 Tallinnas

87VI noorte laulu- ja tantsupidu peegeldas hästi ühiskonnas alanud muutusi, üleminekuajale omaselt oli peol nii vana korra kui uute ideede hõngu – näiteks süüdati peotuli küll Tõnismäel igavesest tulest, aga teisalt kõlas peol René Eespere “Ärkamise aeg”.

Laulu- ja tantsupidu ühendas sel korral Oskar Lutsu 100. sünniaastapäeva tähistamine. Laulupeol laulsid lastekoorid sel puhul Gustav Ernesaksa ja Ellen Niidu laulu “Kui Arno isaga koolimajja jõudis”, tantsupeol tantsisid ansamblite Sõleke ja Kurekell solistidEne Jakobsoni tantsu “Toots ja Teele”, rahvamuusikud esitasid aga Ülo Vinteri loo “Arno viiul”.

Lisaks sellele ühendas peole tulnud noori kaks lugu, mida laulukaare all lauldi ja staadionil tantsiti. Reet ja Ivo Linna poolt kuulsaks lauldud “Rahu hällilaul” (muusika Arved Haug, sõnad Heldur Karmo) ei olnud sugugi traditsiooniline laulupeolugu, aga sobis hästi kavasse – selle sõnum oli kooskõlas ideoloogiliste nõudmistega, helikeel aga uuenduslik. Tantsupeol esitasid seda ühiselt eesti, vene ja külalisrühmadEne Jakobsoni tantsuna. Teiseks looks oli Ülo Vinteri ja Enn Vetemaa “Laul Põhjamaast”, millele Mait Agu lõi tantsu “Põhjamaa”. See laul oli kõlanud ühendkooride esituses laulupeol juba eelmisel, 1982. aastal peetud noortepeol, nüüd sai sellest üks rahvatantsijate lemmiktantse, mida tantsiti XVI üldtantsupeol 1999. aastal. Lauluna kõlas teos 1994. aastal XXII üldlaulupeol. Uuesti jõudis tants korraga nii laulu- kui tantsupeo kavasse 2011. aasta noortepeol “maa ja ilm”.

PEO AJAKAVA

Reedel, 3. juulil
kell 12.15 peorongkäik
kell 19.30 tantsupeo „Aastaring tantsuringis“ I etendus Komsomoli nimelisel staadionil

Laupäeval, 4. juulil
kell 12  tantsupeo „Aastaring tantsuringis“ II etendus Komsomoli nimelisel staadionil
kell 19  tantsupeo „Aastaring tantsuringis“ III etendus Komsomoli nimelisel staadionil

Pühapäeval, 5. juulil
kell 16 laulupeo „Rahu ja sõpruse vikerkaar“ kontsert Tallinna Lauluväljakul

Laulupeo aujuhid Gustav Ernesaks, Jüri Variste, Alfred Raadik
Tantsupeo üldjuht-pealavastaja Mait Agu

Korraldaja ENSV Haridusministeerium koostöös Õpetajate Täiendusinstituudi, ENSV Rahvaloomingu Maja ja Eesti Kooriühinguga


Mait Agu lavastatud tantsupeol “Aastaring tantsuringis” sümboliseerisid aastaaegade vaheldumist erivärviliste kostüümidega võimlejad – sügisel olid nad rukkihakid, mille vahel I-II klassi tantsurühmad  mängisid laulumängu “Me lähme rukist lõikama”, talve etendades võlusid võimlejad staadionile lumesaju, rohelistes rõivastes pudenesid tantsijad kevadel seemnetena tantsumurule ja suve puhuks tõmbasid nad selga taevasinise seeliku, mida kaunistas kollane päikeseriba.

Tantsupeo kavasse jõudsid oma ajastu hitid – neidude rühmad tantsisid ansambel Laine poolt kuulsaks lauldud rahvaviisi “Kellel üle, sii ütelgu” saatel, millelel oli tantsu loonud Riina Aro. Kolme rühmaliigi koosesituses tantsiti Mait Agu tantsu “Suvetantsu” Ivo Linna esitatud “Kätte on jõudnud suvi” saatel (muusika Esko Koivumies, sõnad Reet Linna).

Peo üheks kulminatsiooniks kujunes Mait Agu tantsu “Põhjamaa lapsed” (muusika Ülo Vinter, sõnad Enn Vetemaa) finaalis tantsumurule moodustatud Eesti kaart.

TANTSUPEO KAVA

I PROLOOG

Kõik tegelased
PROLOOG
Muusika Raimond Lätte

II SÜGIS

V-VIII klassi liikumsirühmad
ALGAB SÜGIS
Muusika Evald Vain ja Nerab Partshaladze
Koreograafia ja lavastus Esther Prinitsa

I-II klassi segarühmad
ME LÄHME RUKIST LÕIKAMA
VINGERPOLKA
Eesti laulumäng ja rahvatants
Lavastus Niina Raadik

Rahvamuusika koondorkester
NEED ON MEIE PILLIVIISID
Muusika, dirigent Uno Veenre

VII-VIII klassi segarühmad
SÕRMÕLUGU
REILENDER
Eesti rahvamuusika, seade Jaan Sommer
Eesti rahvatants
Lavastus Angela Arraste

III-IV klassi segarühmad
KOOLIMÜTSITANTS
Muusika Jaan Rääts
Sõnad Enn Vetemaa
Koreograafia Maido Saar
Lavastus Urve Kilk

IX-XI klassi liikumisrühmad
OOD TULELE
Muusika Andrei Petrov
Koreograafia Mait Agu
Lavastus Riina Astel

Kutseharidussüsteemi koondrühm
TÖÖRÕÕM
Muusika Hans Hindpere
Sõnad Otto Roots
Koreograafia ja lavastus Ilma Adamson

V-VI klassi segarühmad
PIONEERIDE TANTSUSÜIT
Muusika Eugen Kapp ja Evald Ohtla
Koreograafia ja lavastus Lille-Astra Arraste

Vene rühmad
VENE KARUSSELL
Vene rahvamuusika
Koreograafia ja lavastus Ljubov Poljakova

Näidiskollektiivid, vene ja külalisrühmad
RAHU HÄLLILAUL
Muusika Arved Haug
Sõnad Heldur Karmo
Koreograafia ja lavastus Ene Jakobson

Neidude rühmad
KELLEL ÜLE, SII ÜTELGU
Eesti rahvamuusika, seade Raivo Dikson
Koreograafia Riina Aro
Lavastus Kersti Ulmas

III TALV

V-VIII klassi liikumisrühmad
TALVEHARI
Muusikaline töötlus Peeter Saul
Koreograafia ja lavastus Liia Palmse

V-VI klassi segarühmad
SULALUMETANTS
Muusika Gennadi Taniel
Koreograafia Mait Agu
Lavastus Lille-Astra Arraste

VII-VIII, IX-XI klassi segarühmad ja neidude rühmad
PÕHJAMAA LAPSED
Muusika Ülo Vinter
Sõnad Enn Vetemaa
Koreograafia ja lavastus Mait Agu

IV KEVAD

I-IV klassi liikumisrühmad
TÄRKAB KEVAD
Muusika Pjotr Izotov
Koreograafia Ilse Mikko
Lavastus Riina Voolpriit

I-II klassi segarühmade poisid
KIITSAKA TANTS
Eesti rahvatants
Lavastus Niina Raadik

IX-XI klassi segarühmad
KANDALI
RISTPULKADE TANTS
Eesti rahvamuusika- ja tantsud
Lavastus Ilma Adamson

III-IV klassi segarühmad
SAVIKOJA POLKA
Eesti rahvamuusika ja -tants
Lavastus Urve Kilk

VII-VIII klassi segarühmad
KOLME KANDI LOOD
Muusika Uno Veenre
Koreograafia Mait Agu
Lavastus Angela Arraste

Rahvamuusika koondorkester
ARNO VIIUL
Muusika Ülo Vinter
Dirigent Uno Veenre

Rahvamuusika koondorkester, näidiskollektiivide Sõleke ja Kurekell solistid
TOOTS JA TEELE
Muusika Ülo Vinter
Sõnad Enn Vetemaa
Koreograafia ja lavastus Ene Jakobson

IX-XI klassi segarühmad
SOOVIDE VALSS
Muusika Eino Tamberg
Sõnad Urve Buschmann
Koreograafia Niina ja Alfred Raadik
Lavastus Ilma Adamson

V SUVI

IX-XI klassi segarühmad
KIIRGAB SUVI
Muusika Edgar Arro
Seade Tõnu Kõrvits
Koreograafia ja lavastus Liia Palmse

V-VI, IX-XI klassi segarühmad ja neidude rühmad
SUVETANTS
Muusika Esko Koivumies
Sõnad Reet Linna
Koreograafia ja lavastus Mait Agu

VI FINAAL

Kõik osavõtjad
FINAAL
Muusika Raimond Lätte

TANTSUPEO JUHID

Tantsupeo üldjuht-pealavastaja Mait Agu
I-II klassi segarühmade üldjuht Niina raadik
III-IV klassi segarühmade üldjuht Urve Kilk
V-VI klassi segarühmade üldjuht Lille-Astra Arraste
VII-VIII klassi segarühmade üldjuht Angela Arraste
IX-XI klassi segarühmade üldjuht Ilma Adamson
Neidude rühmade üldjuht Kersti Ulmas
Vene rühmade üldjuht Ljubov Poljakova
Näidiskollektiivide üldjuht Ene Jakobson
Liikumisrühmade üldjuht Liia Palmse
Muusika üldjuht Els Roode
Rahvamuusikaorkestrite üldjuht Uno Veenre
Üldjuht-pealavastaja abi Juris Žigurs